آموزش, پایداری, مقالات علمی

ساختمان هوشمند الزامی برای امروز

ساختمان هوشمند

فرایند فراگیر شدن تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان بر اساس پروتکل KNX نیازمند سازماندهی دانش است.   پذیرش این دانش توسط گروه های فعال در صنعت ساختمان هوشمند تضمین کننده آن می­باشد. این پذیرش  با تحمیل به دست نمی آید. بلکه با احساس نیاز معماران و مالکان به پیشرفت در ساخت‌وساز اتفاق افتاده و آن را الزامی برای امروز میکند.

علاوه بر این، این نوع تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان به تدریج در مجموعه عناصری که یک ساختمان را تشکیل می‌دهند گنجانده شده‌ و فرهنگ محیطی جوامع نیز به خصوص در چند سال گذشته در نیاز به کاهش مصرف انرژی در ساختمان تغییر کرده ‌است. این یعنی شکل ­گیری و موفقیت فرهنگ به کارگیری عاقلانه فناوری خانه هوشمند بر اساس احساس نیاز. 

پروتکل KNX یک ضرورت

استفاده از فناوری ‌هایی نظیر استاندارد KNX در خانه‌ها و ساختمان‌ها یک انتخاب لوکس نیست، یک ضرورت است. ساختمان هوشمند(Intelligent Building) یک توصیه برای فردا نیست.  بلکه الزامی برای امروز و از ارکان رسیدن به اهداف معماری روز دنیاست.

در طول دو دهه گذشته، نوع تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان از یک کالای لوکس فراتر رفته است. این یعنی ابعاد دیگری از نیازهای ضروری ساختمان را پوشش داده است. البته نمی خواهیم لوکس بودن این کالا و ارزشی که به ساختمان مدرن امروزی می دهد را نادیده بگیریم. باید تاکید کنیم هدف نهایی سیستم‌هایی که یک خانه یا ساختمان را هوشمند می‌سازند در واقع موفقیت در بهره‌وری انرژی مصرف شده در ساختمان است. همچنین کارایی اساسی ساختمان و خانه و صرفه‌جویی بیشتر در مصرف منابع موجود در ساختمان هستند.

در نتیجه کارایی بیشتر و بهره ­وری را به آسایش و رفاه ساکنین ساختمان پیوند می‌دهد. این همان دستیابی صنعت ساختمان سازی در نیل به اهداف معماران روزآمد است. اگر چه در ابتدا به نظر می رسد توصیه های استاندارد KNX به یک ساختمان لوکس منتهی خواهد شد. ولی این همه آنچه به آن در ساختمان به دست می آوریم، نیست. نمونه های سنتی و هوشمند از ساختمان­های موجود گواه این ادعا هستند.

کاهش قیمت 

همانند همه فناوری‌ها، قیمت‌های هوشمند سازی ساختمان به تدریج دست­یافتنی می‌شوند و شرکت‌های بیشتری وارد بازار ساختمان های هوشمند می‌شوند. آن‌ها به دنبال راه‌حل‌های جدید برای کاهش قیمتهای تکنیکهای هوشمند سازی ساختمان هستند. سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه رشد می کند و بازار خانه هوشمند با تقاضاهای جدید بیشتری روبرو می شود. طبیعی است که تا پایان این فرایند قیمت‌های هوشمند سازی عمومی نباشد.

هوشمند سازی  در این شرایط فقط برای اقشار توانمند و ساختمان های خاص  قابل‌ دسترس هستند. بنابراین تصویر تجملی بودن در ذهنیت فعالان ساختمان و مشتریان باقی خواهد ماند. این روال برای سایر فناوری­ها همانند تلفن‌های همراه نیز رخ داده‌است. در ابتدا آن‌ها آن قدر گران بودند که تنها برای تاجران خاص مقرون‌به‌صرفه بودند. با گذشت زمان، گوشی‌های تلفن همراه با توسعه فناوری به میزان باورنکردنی و تقریبا غیرقابل‌پیش‌بینی به یک الزام شگفت‌انگیز در زندگی عموم مردم تبدیل شده‌اند.

به دلیل جاذبه های بازاری، خانه‌های هوشمند از دیدگاه زیبایی‌شناختی و هوشمندی تبلیغ شده‌اند، بنابراین به طور کاملا طبیعی سیستمهای هوشمند خانگی به عنوان یک کالای لوکس شناخته می شوند. البته این ذهنیت و تصویر از واقعیت دور بوده و  باید شناخت از این سیستمها بر رفاه ساکنین و کاهش مصرف انرژی متمرکز شوند.

رشد هوشمندسازی

موضوع اصلی در این مورد مشارکت پایین خانه ها و ساختمانها  نسبت به رشد تکنولوژی میباشد. امروزه رشد جایگاه جهانی فناوری و افزایش تعداد ساختمانها و خانه هایی که هوشمند می شوند، به هم افزایی متقابل خواهد انجامید. این یعنی ساختمان هوشمند، الزامی برای امروز.

تعداد تولید کنندگان فناوری به طور کلی و تولید کنندگان  فناوری KNX به طور خاص افزایش‌یافته است. با این اتفاق در قاره های مختلف، یک رقابت سالم ایجاد می‌شود، به طوری که بیشترین مزیت نصیب بهره ­بردار نهایی ساختمان  شده و به طور کلی اثر مثبتی روی بازار هوشمند سازی خواهد داشت. این رقابت  در چارچوب استاندارد KNX است.  روشهای مرسوم بازاری برای پایین آوردن قیمتها کنترل شده هستند، مفید خواهد بود. این رقابت باعث خواهد شد که اصل سرمایه‌گذاری در واحدهای تحقیق و توسعه  بر اساس  پاسخگویی به نیازها و تمایلات مشتریان در صنعت ساختمان انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *